HTML

Minap két film megtekintésére adódott lehetőségem. Egyik egy most futó mozifilm, az Amerikai botrány, a másik egy DVD film, az Isten városa 2002-ből. Bár ez utóbbi film nem mondható újkeletűnek, mégis úgy gondolom ez az a film, amely mindig nézhető, na persze ha valaki érdeklődik a társadalom valós és olykor kegyetlen működésére. Íme a 11 éve készült film  jelenleg is érvényes tartalma:

                A cselekmény Rio de Janeiro nyomornegyedének szegények lakta utcáin zajlik. Két különböző utat bejáró fiú útját követi nyomon 15 éven át, a hatvanas évek végétől a nyolcvanas évek elejéig. Az egyikből fotós lesz, a másikból drogdíler. A film rövid történetek sorozatán keresztül mutatja be életútjukat, melyekből sokszor igen rövidre sikeredett sorsok rajzolódnak ki. Az Isten városa főszereplője nem egy személy, hanem egy hely. Az Isten városa egy hatvanas években elkezdett, szegényeknek épült lakótelep, amely a nyolcvanas évek elejére Rio de Janeiro egyik legveszélyesebb városrészévé vált.
A hely történetét a film jónéhány szereplő sztoriján keresztül meséli el. Ám mindent a narrátor nézőpontjából látunk: Buscape egy szegény fekete srác, aki túl törékeny és félős ahhoz, hogy bűnöző legyen, ugyanakkor túl okos ahhoz, hogy megelégedjen valamilyen alulfizetett munkával. Olyan erőszakos környezetben nő fel, ahol nem sok esélye van. A fiú azonban rájön, hogy más szemmel, egy művész szemével láthatja a valóságot: profi fotós lesz belőle. Számára ez jelenti a megváltást.
Nem Buscape a film igazi főhőse. Nem ő mozdítja előre a cselekményt. Nem ő hozza meg azokat a döntéseket, amelyek meghatározzák a fontosabb események láncolatát. Az élete ugyanakkor szorosan kapcsolódik ahhoz, ami a filmben történik, és az ő életszemléletén keresztül értjük meg egy látszólag soha véget nem érően erőszakos világ emberségét.

A film értékeléséről tanúskodik a port.hu honlapon olvasható értékelések köre. Lásd alább:

Díjak és jelölések:
BAFTA-díj (2003) - Legjobb vágás: Daniel Rezende
Torontói Nemzetközi Filmfesztivál (2003) - Legjobb idegennyelvű film
BAFTA-díj (2003) - Legjobb nem angol nyelvű film jelölés: Andrea Barata Ribeiro
Európai Filmdíj (2002) - Legjobb nem európai film jelölés: Fernando Meirelles
Golden Globe-díj (2004) - Legjobb idegennyelvű film jelölés
Oscar-díj (2004) - Legjobb rendező jelölés: Fernando Meirelles
Oscar-díj (2004) - Legjobb operatőr jelölés: César Charlone
Oscar-díj (2004) - Legjobb adaptált forgatókönyv jelölés: Bráulio Mantovani
Oscar-díj (2004) - Legjobb vágás jelölés: Daniel Rezende

Aki teheti mindenféleképpen nézze meg a színes, magyarul beszélő, brazil-francia filmdrámát, mely 130 percben ugyanúgy felvidíthat, mint elkeseríthet bennünket.

 

A főszövegek forrása: http://www.port.hu/isten_varosa_cidade_de_deus/pls/w/films.film_page?i_film_id=55277

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarsadalomkincsei.blog.hu/api/trackback/id/tr465806510

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása